Výběr svatebního fotografa

Jsem svatební fotograf Petr Doležal, nabízím komplexní fotografické svatební služby. Co nabízím víc než běžný profesionální svatební fotograf? Přístup k focení svateb s láskou. Myslím si, že ani ten nejlepší svatební fotograf nemůže nafotit svatbu, dokud bude zaměřený pouze na výdělek a peníze. Svatba by měla být odrazem zamilovanosti páru, a proto by měla být fotografována ve stejném duchu. Pokud svatební fotograf nepřistupuje k focení svatby s láskou, vzniknou prostě jen bezduché dokumentární fotografie bez zachycení jedinečné svatební atmosféry…

JAK VYBRAT SVATEBNÍHO FOTOGRAFA?

Spousta komerčních fotografů přistupuje k focení svatby bez vztahu a citu, prostě jako k jedné z mnoha zakázek. Pro mě je focení svateb radostí. Přijímám jen omezený počet svatebních pozvání, abych se mohl na každou svatbu dobře připravit, jsem ochotný  pro ni věnovat více času (zejm. při úpravě výsledných fotografií) než mnozí jiní za stejné peníze. Při focení svatby se snažím soustředit jednak na zachycení pomíjivých okamžiků a emocí, ale také o věcnou formu reportáže, aby na fotografiích nic nechybělo. Splynutím obou přístupů vzniká komplexní záznam o celé svatbě.


10 DŮVODŮ K VÝBĚRU SVATEBNÍHO FOTOGRAFA

1. Kreativita a nadšení

Jsem kreativní fotograf. Můžete se o tom přesvědčit na snímcích z mého portfolia. Nechci, aby fotografie z každé svatby vypadaly stejně. Každá je pro mě jedinečná, především lidmi, ale i místem, počasím, náladou, neopakovatelnými okamžiky… To všechno chci promítnout do vašich fotografií. Pro zajímavou a originální fotografii se snažím udělat maximum. Vašim svatebním fotografiím dodám originalitu a energii.

2. Zkušenosti s focením, specializace na focení lidí

Hodně lidí si pozve na svatbu jako fotografa kamaráda, který sice může mít novou a drahou zrcadlovku, ale jako fotograf nemá zkušenosti. Každý zkušený fotograf ví, že sebelepší fotoaparát je v rukou amatéra k ničemu. Začátečník rychle podlehne stresu, neví přesně, co má fotit, v nesprávných okamžicích cvaká jako o život nebo naopak nestihne zachytit důležité momenty. Nevnímá světlo, nemá cit pro kompozici, fotí na automatický režim, v nejhorším případě jsou pak fotky rozostřené, lidem chybí končetiny, všechno je příliš tmavé nebo naopak světlé, bílé šaty nevěsty jsou najednou šedé, fotoaparát je nakloněný, takže všichni na obřadu vypadají jako pokácení opilí. Opravdu chcete za ušetřené peníze podstoupit takové riziko? Svatební focení je jedna z nejtěžších fotografických disciplín, rychle se střídají prostředí, náročné světelné podmínky, nepředvídatelnost počasí, občas zmatek a spousta lidí, nic se neopakuje. Nároky na svatebního fotografa jsou obrovské: musí dokonale ovládat techniku, umět komunikovat se svatebčany, mít zkušenosti s pózováním lidí, kteří nejsou zvyklí stát před objektivem, být spolehlivý a odolný stresu, samozřejmě při tom všem být kreativní a umět vytvořit kvalitní fotografie. Ani takový zkušený fotograf krajinář, kytičkář nebo zvířátkář nebude pravděpodobně schopný naplnit všechny tyto požadavky. Já se na focení lidí vyloženě specializuji, mám zkušenosti jak s ateliérovou tvorbou, tak s focením venku i v interiéru. Kromě svateb mám zkušenosti s kreativním portrétním fotografováním a s focením aktů, spolupráce s lidmi mě baví.

3. Profesionální fotografická technika pro svatby

Technika sice není tak důležitá jako správný fotograf, ale profesionální vybavení je samozřejmostí a ve zkušených rukou dokáže divy. Do výběru správné techniky jsem investoval spoustu času a peněz, nemusíte se bát, že bych si dovolil přijít na svatbu s foťákem jen za pár tisíc. Dostanete tak špičkové fotografie s přesnou ostrostí a s oblíbeným sametově rozostřeným pozadím, které dodává svatebním fotkám kouzelnou atmosféru. Moje technika s blesky si poradí i v případě focení v tmavých interiérech. Fotografie dostanete ve vysokém rozlišení, takže je možné je nakonec vytisknout i na větší plochy, třeba jako obraz na stěnu.

4. Zálohovaná technika

Není snad horší noční můra fotografa než ta, že se během kritického okamžiku na focení pokazí technika. Díky mému kvalitnímu vybavení je to málo pravděpodobné, ale vždy počítám i s takovou možností. Proto beru na svatby ne jeden, ale dva digitální zrcadlové fotoaparáty značky Canon. Rozhodl jsem se spojit výhody snímače s kinofilmovou velikostí s výhodami menšího snímače APS-C, takže používám oba typy. Všechno důležité vybavení mám dvakrát, takže můžete zůstat bez starostí, kdyby se náhodou něco z techniky pokazilo. Fotografie ihned po návratu z focení bezpečně zálohuji na několik míst, takže se vám neztratí.

5. Zodpovědnost a spolehlivost

Jsem si vědomý důležitosti svatebního dne a cítím zodpovědnost za svoji významnou roli při svatbě. Svatební okamžiky jsou neopakovatelné, a proto k nim přistupuji obzvlášť pozorně. Na vysokých školách jsem studoval kreativní kurzy fotografování, filmové tvorby, dějin umění, kresby, architektury atd., takže vím, jak vypadá kvalitní fotografie a udělám vše pro to, abych je pro vás vytvořil. Samozřejmostí je pro mě vyfotit všechno důležité, co se na svatbě stane, každého hosta svatby, nejen velké celky místností a skupin lidí, ale i detailní záběry jako jsou prsteny, šperky, střevíce, kytice, lustry a další detaily, kterých si třeba ani běžně oko nevšimne. Kromě toho se snažím o emotivní fotografie, zachytit světelnou atmosféru, náladu lidí a svatebního dne.

6. Kvalitní úpravy fotografií ze svatby

Mám hluboké znalosti digitálního zpracování fotografií, patřím k mladé „digitální generaci“ fotografů. Nevytvářím prvoplánové kýče ani nevěsty se zvětšeným poprsím atp., protože takové svatební fotografie by byly falešné. Moje profesionální úpravy dodají fotografiím svatby nádherné živé barvy, žádanou ostrost a tonální vyváženost (poměr světla a stínů).

7. Individuální péče

Vaše spokojenost je pro mě to nejdůležitější. Proto ke každému klientovi přistupuji individuálně a pozorně s ním konzultuji všechna jeho přání, abych mu vyhověl v maximální možné míře. Zajímavostí je, že nejen jednotlivé páry se od sebe liší v přáních a požadavcích, ale také v samotném páru má nevěsta jiné představy než ženich. Proto je vždy vhodné vyslechnout si na předsvatebním setkání vás oba, abych tak mohl maximálně naplnit vaše představy.

8. Rychlé dodání svatebních fotografií

Setříděné a upravené fotografie ze svatby bývají často už do dvou týdnů hotové podle vašich přání (v digitální podobě, s webovou fotogalerií, na DVD, ve kvalitním tisku fotoknihy). Může to trvat ale i kratší nebo naopak delší čas, záleží totiž na celkovém počtu fotografií a na konkrétní době svatební sezóny. Nechci nic jednoduše odbýt, takže běžně dávám přednost lépe provedené úpravě fotografie před ukvapenou rychlostí.

9. Video ze svatby

Chcete doplnit statické fotografie krátkými filmovými záběry? Jsem schopný fotografování proložit natočením svatebního videa ve FULL HD kvalitě, které pak můžete dát svým příbuzným na památku třeba ve formě DVD, i s fotografiemi. Krátké videosekvence dodávám jako bonus zdarma. Upozorňuji však, že nejsem kameraman, ale fotograf – a proto natáčím, jen když mi to čas během svatby dovolí a v klíčových okamžicích vždy upřednostňuji fotografování před natáčením svatebního videa (pokud se předem nedomluvíme jinak).

10. Široká nabídka doplňkových služeb

Kromě focení svatby a vytvoření krátkého filmu jsem schopný realizovat vaše další speciální přání. Např. nadstandardní úpravy fotografií, velkotisky, obrazy s rámy, webové prezentace pro okamžité sdílení fotek na internetu,…

Podívejte se na ceník svatebních fotografických služeb nebo mě rovnou kontaktujte, ať si můžete svatební focení rezervovat.

Svatební fotograf Praha