Zkušenost fotografa s placenou inzercí na svatebním portálu

Moje zkušenost s placenou inzercí na svatebním portálu. O inzerci svatebních fotografů v katalozích.

blog pro svatební fotografy >> kategorie: Úvahy

Motivaci k sepsání tohoto článku si můžete přečíst níže.

Zaměřil jsem se na svatební portály, které nabízejí dodavatelům svatebních služeb možnost inzerce. Většinou se jedná o placenou inzerci, kde dodavatel (např. svatební fotograf) zaplatí několik tisíc korun za roční zařazení do katalogu (kde se prezentuje svým krátkým textem, fotografiemi a odkazem na vlastní web). Dodavatelé mohou být nejen svatební fotografové:

 • svatební kameramani
 • svatební lokality
 • svatební salóny
 • svatební koordinátorky
 • svatební vizážistky
 • výrobci svatebních oznámení
 • DJ na svatbu
 • catering na svatby
 • dodavatelé dekorace na svatbu
 • a další

Přínos katalogových webů pro zákazníky (snoubence)

Spousta dodavatelů se nachází na stejném místě „na jedné hromadě“, takže zákazník k nim získává rychlý přístup, aniž by musel pátrat ve vyhledávačích typu Seznam a Google. Přirovnal bych to k obchodnímu centru, kdy zákazník jde pohodlně od obchůdku k obchůdku, všechny ty obchůdky mají přirazený stejně velký prostor, mají zboží i pokladnu na stejném místě. Zákazník se tak rychle zorientuje a může jaksi porovnat velké množství dodavatelů v krátkém čase. Nemusí už hledat jednotlivé „malé obchůdky“, zdlouhavě se k nim proklikávat, hledat na různých místech ceník, fotky a kontaktní formuláře. Zároveň může být svatební portál místem, kde zákazník pouze zadá parametry hromadné poptávky a bez většího úsilí mu začnou přicházet nabídky od všech přítomných dodavatelů.

Jaký typ zákazníků hledá na katalogových webech svatebního fotografa?

V katalogu hledají lidé, kteří se z nějakého důvodu spoléhají na to, že svého svatebního fotografa najdou právě v (placené) inzerci. Většinou nemohou nebo nechtějí věnovat svůj čas vyhledáváním a podrobným prohlížením jednotlivých webů. Zákazníci jsou podle mého názoru obvykle cenově orientovaní (nebo časově vytížení).

Nevýhody katalogů pro svatební fotografy

Pokud připustíme, že hromadné poptávky vyhovují cenově orientovaným zákazníkům, pak může být tento typ inzerce zajímavý pro fotografy, kteří volí cenovou strategii (nabízejí nižší ceny než konkurenti).

Katalogy samozřejmě profitují na každé nové registraci dodavatele. Někdy získávají i provizi za každý sjednaný obchod (např. svatební focení). Realizace každé zakázky tak přináší finanční zisk oběma stranám. Pokud to tak vyhovuje zprostředkovateli i dodavatelům, není co řešit. Problém nastává v případě, kdy zprostředkovatel není natolik silný, aby přilákal dostatek zájemců a dokázal dodavatelům zprostředkovat dostatek zakázek (v našem případě alespoň jednu zakázku za rok).

Moje zkušenosti s portálem Svatba.cz

V březnu 2018 mi zazvonil telefon s nabídkou L. S. (zaměstnanec z oddělení obchodu a marketingu, nebudu zveřejňovat celé jméno) na roční placenou reklamu portálu Svatba.cz. Portál Svatba.cz na mě působil jako nejpokročilejší ze všech internetových českých katalogů se svatebními fotografy. Zatím jsem neměl s podobnou službou zkušenost, tak jsem se ji rozhodl zkusit. Koneckonců mi byla slíbená 100% garance vrácení peněz v případě, že nebudu po roce používání spokojený. Přišel mi tento e-mail:

(5. 3. 2018)
Vážený pane Doležale,

na základě našeho rozhovoru děkuji za zájem o naše služby a blahopřeji k Vašemu rozhodnutí zviditelnit se na předních pozicích Svatba.cz .
Profil Extra jsem již aktivoval, abyste mohl editovat a prezentaci nahlédnout. Po uhrazení zálohové faktury prodloužíme na plných 12 měsíců.
Naše dohoda zahrnuje 100% garanci spokojenosti. To znamená, že pokud po uplynutí 12 měsíců nebudete s výsledkem prezentace spokojen, vrátíme vám peníze.
Garance má jedinou podmínku – je potřeba dát nám alespoň jednou za kvartál zpětnou vazbu, zda-li vše funguje tak, jak má.
Děkuji za důvěru a těším se na další spolupráci s Vámi
L. S.

Jak jsem následně zjistil, faktura byla vystavená na nejdražší profil Extra. Objednávku 4.719 Kč jsem uhradil. Na portálu jsem si prohlídl profily ostatních fotografů a viděl jsem stále ty stejné texty omílané dokola, nic co by před mýma očima vyniklo. Říkal jsem si, že musím zvolit nějaký odlišný obsah, a proto jsem do svého nového profilu dočasně napsal opak toho, co jsem viděl všude jinde: „Nemám rád svatby – Petr Doležal, svatební fotograf s originálním přístupem“. Pan L. S. mi krátce na to volal a mimo jiné mě pochválil i za ten text, že si myslí, že to může určitě zaujmout návštěvníky. V dalších dnech jsem vložil fotografie, video a přepsal jsem text na nový, méně agresivní:

„Ahoj, jsem Petr, ročník 86, výška 183 cm, hnědé oči. Hledám k sobě nějakou hodnou nevěstu, může být i zadaná. Když budeš mít smysl pro humor, máš u mě plus. Já rád tanec, svíčkovou a dorty. Jo a taky rád fotím… Najdu tě?
Profesionální svatební fotograf z Prahy s individuálním přístupem. Více informací na mém webu.“

Moje výsledky inzerce na Svatba.cz

Osobně mi více než roční inzerce na Svatba.cz nepřinesla ani jednoho zákazníka. Celý rok přicházely pouze hromadné poptávky (tj. když návštěvník zadá do systému poptávku a čeká na nabídky od všech dodavatelů).

 1. kvartál (březen – květen): přišly 2 poptávky. První poptávka byla na můj obsazený termín (a cenově nerelevantní). Druhá poptávka byla pro mě sice cenově relevatní, ale poptávající si v následujících dvou týdnech moji odpověď ani nepřečetl (zjistil jsem podle zobrazené ikonky).
 2. kvartál (červen – srpen): přišly 3 hromadné poptávky, moji reakci si přečetli dva z poptávajících, ale neodpověděl mi žádný z nich. Všiml jsem si, že moderátor nově příchozích poptávek schválil některé poptávky s delším zpožděním než 24 hodin (poptávka 27. listopadu – schválení moderátorem trvalo více než dva měsíce, McClark poptávka 26. dubna – schválení trvalo 6 dní, V. Linhartová 4. srpna – 2 dny).
 3. kvartál (září – listopad): přišlo 6 hromadných poptávek. Dva z poptávajících si moji odpověď nepřečetli, tři z nich měli pro fotografa nastavený nižší rozpočet, než nabízel můj ceník.
 4. kvartál (prosinec – únor): přišly 4 hromadné poptávky, opět žádný úspěch.

Od 15. října 2018 do 27. února 2019 na můj profil přišlo 39 návštěvníků. Jelikož se podle textu jednalo o prosté měření Google Analytics, tak věřím, že hodně z těchto přístupů bylo z mého počítače, některý přístup byl určitě i od Svatba.cz (od p. L. S.).

statistiky svatba.cz

Dlouhé čekání na ukončení spolupráce se Svatba.cz

Návštěvnost byla pro mě tak nízká, že mi nedávalo smysl zaplatit si profil znovu pro další období. Celý rok mi nepřivedl žádného klienta. Všechny příchozí poptávky byly hromadné (adresované všem fotografům naráz). Tyto poptávky hledaly spíše nižší ceny fotografování, než jsem nabízel já. Proto jsem se rozhodl spolupráci ukončit.

Celá historie nesplněných slibů a odkladů:

 • 27. 2. 2019
  Požádal jsem v e-mailu o ukončení spolupráce, příjemci: pan L. S. a zákaznická podpora (ta nikdy v průběhu roku na moje e-maily nereagovala). Zatelefonoval mi pan L. S. Ptal se mě, jestli si opravdu myslím, že můj text na profilu mohl někoho zaujmout. Prý viděl už mnoho textů, ale tohle teda ještě ne. Že by si fotograf spletl seriózní svatební portál se seznamkou. Tímto jsem prý dostal dopředu varování, čím se může Svatba.cz eventuálně bránit, až budou posuzovat, jestli mi vrátí peníze.
  Osobní poznámka: Jsem rád, že pan L. S. ještě nic podobného neviděl a že popisek zaujal, to byl můj záměr. Jen mě překvapilo, že Svatba.cz tohle vůbec hodnotí. Připomínám větu z prvního e-mailu: „Garance (vrácení peněz)jedinou podmínku – je potřeba dát nám alespoň jednou za kvartál zpětnou vazbu, zda-li vše funguje tak, jak má.“
  Koneckonců nezáleží na tom, jaký text máte na profilu, když si to stejně (téměř) nikdo nečte (viz výše statistiky návštěvnosti).
 • 7. 3. 2019
  Po prvním telefonátu se 8 dní nikdo další neozval. Napsal jsem proto znovu na portál: „…Chci se zeptat, v jakém stavu je moje žádost, jestli Vám ode mě chybí nějaký vstup nebo jak dlouho bude trvat zpracování žádosti….“
 • 11. 3. 2019
  Odpověď od CEO Svatba.cz, pan Bambous:
  Dobrý den pane Doležale,
  děkujeme za zprávu. Za náš tým se omlouvám za pozdní odpověď. Chyba nastala v naší interní komunikaci. Ozvu se Vám nejdéle do tohoto pátku 15.3. 2019 abychom situaci dořešili.
  Děkuji za pochopení a přeji pěkný den,
  Ondřej Bambous
 • 16. 3. 2019
  Moje zpráva:
  Dobrý den, pane Bambousi,
  nejpozději do 15. 3. 2019 jste se neozval.
  Petr Doležal
 • Nikdo neodpověděl, telefonoval jsem. Pan Bambous měl údajně úraz na kole.
 • 20. 3. 2019
  Dobrý den pane Doležale,
  děkuji za zpětnou vazbu a dosavadní spolupráci. Zcela rozumím Vašemu postoji a žádosti o vrácení peněz vyhovím. Neradi přicházíme o kvalitní dodavatele jako jste Vy, proto bych se s Vámi rád domluvil. Posledních pár měsíců jsme hodně pracovali na SEO a hodnocení dodavatelů tak, abychom se začali stávat místem, kam chodí snoubenci pro recenze. To se nám v poslední době daří velmi dobře. Když si zadáte do googlu “fotograf Petr Doležal” nebo “svatební fotograf Petr Doležal” je Váš profil na top pozicích se zobrazením hodnocení. Zároveň google bere Vaše hodnocení u nás jako relevantní zdroj – recenze webu viz. print screen v příloze. To bude mít určitě brzký pozitivní efekt na výkon Vašeho profilu.
  Co se týká poptávek, bývali doby, kdy jich bylo opravdu hodně, ale konverze na zákazníka byla velmi malá. Dodavatelé si tak stěžovali, že tomu věnují mnoho času a energie a návratnost je minimální. Proto jsme v minulém roce poptávkový systém kompletně předělali. Stále ještě hledáme ideální poměr, aby byl poptávkový systém efektivní. Naší aktuální cestou jsou individuální poptávky z profilu namísto hromadných. Individuálních je nyní přes 90% a jsou vysoce konverzní. Pokud budete souhlasit, aktivoval bych Vám nyní profil PREMIUM a TOP pozici (první řádek) na 2 měsíce. To by mělo zajistit více individuálních poptávek a tedy i získání zákazníka.
  Pokud se nám nepodaří do 20.5. 2019 zajistit Vaší spokojenost kroky výše, obratem Vám částku zašlu zpět. To vše samozřejmě jen pokud budete Vy souhlasit. Pokud ne, částku pošleme v následujících dnech.
  Přeji pěkný den,
  Ondřej Bambous
 • 20. 3. 2019
  Dobrý den, pane Bambousi,
  děkuji za zprávu a za nabídku. PREMIUM profil může být zajímavý, nicméně dvouměsíční období pro mě není dlouhodobé řešení. Je možné si zaplatit profil PREMIUM a TOP pozici trvale? Kolik by to ročně stálo?
  Děkuji za odpověď.
  Petr Doležal
 • 22. 3. 2019
  Dobrý den pane Doležale,
  děkuji za Vaší odpověď. Od nového roku sestavujeme ceny na míru viz…
  Kalkulace profilu pro Vás nyní vychází takto:
  START (povinná provize 15% přes poptávky) = 3 019 Kč + DPH
  STANDARD (povinná provize 10% přes poptávky) =   5 505 Kč + DPH
  EXTRA (povinná provize 5% přes poptávky) = 8 986 Kč + DPH
  PREMIUM (bez povinné provize) = 11 472 Kč + DPH
  Nicméně cena se může měnit v čase dle výkonu profilu, protože se skládá z několika kritérií, které stále měříme a upřesňujeme.
  Jak jsem Vám řekl do telefonu, vzhledem ke kvalitě Vašich služeb budu rád, když s námi budete i nadále spolupracovat. Rozumím, že 2 měsíce jsou krátká doba. Můžeme se domluvit, že Vám profil PREMIUM a TOP pozici aktivuji do 30.9. 2019 což je tak přelom letošní sezóny a začátek příští. V září si řekneme výsledek. Pokud se Vám profil i v té době nevyplatí, vrátíme Vám 4 719 Kč zpět. Pokud s námi budete chtít nadále spolupracovat, uděláme novou kalkulaci kterou budeme společně diskutovat tak, abychom došli k adekvátní ceně pro obě strany.
  Dejte mi prosím vědět, zda takto souhlasíte.
  Přeji pěkný víkend,
  Ondřej Bambous
 • 22. 3. 2019
  Dobrý den, pane Bambousi,
  děkuji za zprávu a kalkulaci. Rozhodl jsem se spolupráci ukončit (přestože bych do září nic neplatil).
  Děkuji za pochopení, hezký víkend,
  Petr Doležal
 • 2. 4. 2019
  Dobrý den, pane Bambousi,
  už uteklo dalších cca 10 dní bez Vaší odezvy, tak bych se chtěl zeptat, kdy mohu očekávat slíbené vrácení platby?
  Děkuji,
  Petr Doležal
 • 4. 4. 2019
  Pan Bambous se opět neozval, místo toho překvapivý e-mail:
  Dobrý den pane Doležale,
  váš profil EXTRA na Svatba.cz byl v rámci garance prodloužen o 6 měsíců zdarma. Pokud si přejete profil upravit, aktualizovat foto, doplnit nějaké informace, neváhejte se obrátit na naší zákaznickou podporu, rádi Vám se vším pomůžeme.
  S pozdravem za tým Svatba.cz
  Telefonuji na zákaznickou podporu s otázkou, proč mi profil prodloužili, když jsem žádal o ukončení spolupráce. Oni prý nic neví, jsou technická podpora. Zavolal jsem znovu panu Bambousovi, ten reagoval způsobem: Tak to je opravdu divné, já jsem myslel, že vám ty peníze už dávno vrátili.
  Zeptal jsem se, dokdy mi peníze přijdou.
  Pan Bambous: Musím napsat dobropis, tak do konce tohoto týdne, nejpozději do konce toho příštího týdne.
 • 23. 4. 2019
  Uplynul první týden, uplynul i druhý týden, stále se nic nedělo. Zkoušel jsem telefonovat alespoň desetkrát panu Bambousovi v průběhu celého dne. Telefon vyzvání, nikdo nezvedá.
 • 24. 4. 2019
  Opět telefonuji panu Bambousovi. Telefon vyzvání, nikdo nezvedá. Volám panu L. S. Telefon vyzvání, nikdo nezvedá. Volám na zákaznickou podporu. Opět reakce „my jsme jen technická podpora, to musíte na pana Bambouse“. Nakonec mi paní slíbila, že panu Bambousovi předá vzkaz a napsala k tomu vykřičníčky.
  Později toho dne mi přišel e-mail:
  Dobrý den pane Doležale,
  bohužel jsem dostali do finančních problému a nedokážeme Vám nyní částku vrátit zpět.
  Situaci intenzivně řeším a do dvou až třech týdnu vyřeším. Částku Vám zašleme zpět nejdéle do 31.5. 2019.
  Za tuto situaci se velice omlouvám a předem děkuji za pochopení. Věřte, že náš závazek splním.
  Přeji pěkný den,
  Ondřej Bambous
  CEO
 • 29. 4. 2019
  Z portálu jsem odstranil svůj obsah. Nepřeji si, aby mě nadále prezentoval.
 • 12. 5. 2019
  Dobrý den pane Doležale,
  píši, abych Vás ujistil, že o vrácení částky vím a platí, že nejdéle do konce května ji obdržíte zpět.
  Přeji pěkný den,
  Ondřej Bambous
  CEO
 • 3. 6. 2019
  Dobrý den pane Doležale,
  děkuji za Vaší trpělivost. Peníze Vám zašlu nejdéle pátku 14.6. 2019.
  Za tuto situaci se ještě jednou omlouvám.
  Děkuji za Vaší trpělivost a přeji pěkný den,
  Ondřej Bambous
  CEO
 • 19. 6. 2019
  Peníze nepřišly, ani žádné vysvětlení :-)
 • 29. 6. 2019
  Dobrý večer pane Doležale,
  právě jsem Vám částku odeslal viz. potvrzení v příloze.
  Děkuji za trpělivost a pochopení.
  Přeji pěkný zbytek víkendu,
  Ondřej Bambous
  CEO
 • 1. 7. 2019
  Peníze tentokrát skutečně dorazily :-)

Motivace ke sdílení této zkušenosti

Jak už to tak bývá, motivací mojí vytrvalé snahy komunikovat bylo ne těch 4.719 Kč, ale věc principu. Tímto článkem se nechci nikomu mstít a nikomu škodit, popsal jsem situaci tak, jak se stala. Účelem tohoto blogu je zejména pomáhat svatebním fotografům, a tak ani tento článek není výjimkou. Vznikl jako varování pro moje kolegy, kteří zvažují placenou reklamu na svatebních portálech. Možná jsem měl jenom smůlu a vy máte lepší zkušenosti. Povězte svoji zkušenost ostatním v komentáři a pomozte mi tento článek sdílet mezi ostatní kolegy z oboru.

Webové katalogy se svatebními fotografy

Ceny jsou pouze orientační, každý web nabízí jiné možnosti inzerce.

svatba.cz

 • od roku 2019 jsou ceny individuální (pro mě 3.019 Kč bez DPH až 11.472 Kč bez DPH / rok)
 • v roce 2018 jsem zaplatil za pozici EXTRA 4.719 Kč vč. DPH/rok, letos by mě stejná pozice stála 8.986 Kč + DPH
 • 66 fotografů z celé republiky (stav 27. 4. 2019, o rok dříve přes 300)

beremese.cz

 • cena 3.240 Kč bez DPH / rok
 • 161 fotografů z celé republiky (stav 27. 4. 2019)
 • 193 fotografů z celé republiky (stav 1. 2. 2018)

svatby.cz

 • registrace zdarma
 • 392 fotografů a kameramanů z celé republiky (stav 27. 4. 2019)
 • 383 fotografů a kameramanů z celé republiky (stav 1. 2. 2018)

svetsvateb.cz

 • nabídka Silver 2.000 Kč/rok, Gold 6.000 Kč

svatbysluzby.cz

 • registrace zdarma, příplatkové služby za 120 až 995 Kč / rok
 • cca 75 fotografů a kameramanů z celé republiky

svatebni.cz

 • registrace 990 Kč / rok (zjištěno 1. 2. 2018)
 • 7 fotografů a kameramanů z celé republiky (stav 27. 4. 2019)
 • 8 fotografů a kameramanů z celé republiky (stav 1. 2. 2018)

svatebni-inspirace.cz

 • 500 Kč bez DPH / rok (zjištěno únor 2018)
 • 3 fotografové z celé republiky (stav 27. 4. 2019)
 • 5 fotografů z celé republiky (stav 1. 2. 2018)

vezmemese.cz

 • 1.200 Kč / rok (navštíveno 1. 2. 2018)
 • 27. 4. 2019 je web nedostupný

vseprosvatby.cz

 • zdarma bez odkazu na web, jinak 990 Kč vč. DPH / rok (zjišťováno únor 2018)
 • přes 260 stránek pro celou republiku, velký katalog (zjišťováno únor 2018)
 • 27. 4. 2019 je web nedostupný

autor článku: Petr Doležal
vytvořeno: 29. 4. 2019
poslední aktualizace: 2. 7. 2019
Pojďme se setkávat na Instagramu nebo na Facebooku!
Budu rád za reakce a podněty k článkům, komentujte nebo mi napište.
Přihlásit se k odběru RSS
Zařazeno do kategorie: Úvahy

Komentujte

  Odebírat  
Upozornit na